eskisevgiliyi

AŞK Olduğun Erkek İçin Yapılması Gerekenler

Aşk bir varlık ya da kişiye duyulan aşırı duyulan sevgi diye açıklanmıştır. Bana göre aşk açıklanması çok zor sadece yaşayınca anlaşılan ve normal şartlarda “asla yapmam” dediğin bir şeyi yapmaktır. Yerine göre ihtiras yerine göre karşılıksız yerine göre ise sadece sevgi yoğunluğu olabilir. Bu durumların hepsi de olabilir. Aşkı sadece sevgi olarak tanımlamak sadece basitlik olacaktır.

Aşk denilen şey sevgi olarak kullanılması doğal olarak karşılanabilir.Lakin böyle açıklamak çok zor olmasa gerek. Ama bu durum sadece sevgi yoğunluğu ya da bir anlık bir şey değildir. Aşk denilen ve milyonları etkisine alan bu durum ve duygu insanlara verilmiş en güzel duygulardandır. Sebebi ise en kötü insanın bile aşk uğruna kendisinden beklenmeyen şeyler yapabilmesidir.

AŞK DURUMLARI VE AÇIKLAMALARI

Aşk durumları; yakınlık, bağlılık, tutku olarak 3 bağdan oluşmaktadır.

YAKINLIK: Aşk direk oluşan bir şey değildir. Aşk  hoşlanma , beğenme olarak başlar. Daha sonra diğer aşamalara geçilir. İlk olarak yakınlık sağlanarak beğenme başlar ve bu beğenme hoşlanmaya giderse aşka ilk adım atılır ve sıra diğer aşamalara kalır.

BAĞLILIK: Eğer bir önceki aşama güzel geçmişse ve güven sağlanmışsa bu aşamaya geçilir. Bu aşamada ise bağlılık test edilir. Eğer kişi sır ya da sır sayılacak bir bilgi veriyorsa bu durumda güven ve bağlılık sağlanmış demektir ve son aşamaya geçilir.

TUTKU: Bir diğer adı ise cinselliktir. Bu ilk aşamalar olmadan da bu durum olabilmekte ve bunun olması da günümüzde çok yaygın olmaktadır.  Bu durumda aşırı kıskançlık olabilir çünkü bu durumda kişiye karşı aşırı sevgi ve sahiplenme duygusu çok fazla olabilmektedir. Bu durumun kötü yanı ise bu duyguların yoğun olmasından dolayı aşırı kıskançlıktan dolayı ölümlere sebep olabilmektedir. Nedeni ise aşkı kimseyle paylaşamamak ve aşırı sevgi.

Sosyolojik olarak aşk toplumu oluşturan önemli etkenlerdendir.

AŞK İLE İLGİLİ GERÇEKLER

Aşk ile ilgili gerçekler sadece güzel tarafları değildir aşkın kötü tarafları ya da olumsuz tarafları da vardır.

-Aşk insanın düşünmesini zorlaştırır ve akılcı kararlar almasına engel olur.
-Bilinmeyen bir gerçek daha olarak duygusal olarak kötü anlar yani şoklar insanın kalp fonksiyonlarını etkilemekte ve kalp hastalıklarına neden olmaktadır.
-Beslenme alışkanlığını bozma, vücut direncini azaltır ve hastalıklara yol açar.
-Yaşam tarzı ve hareketleri etkiler insan yerine göre daha çok olgun ve çocuksu olabilmekte.
-Duygusal durumlar, şoklar insanda psikolojik bozukluklara neden olabilmekte.
-Duygusal durumlar, ailenize ve çevrenize kötü davranmanıza ve onları kırmanıza sebep olabilir.

AŞK VE SEVGİ

Aşk ve sevgi arasında büyük farklar vardır. Sevgi bir insanın hareketlerinde ya da duygularında çok değişiklik yaratmaz ama aşk ise insanın her şeyini değiştirebilir. Aşk insanın doğasındaki en mükemmel duygudur çünkü aşk bir insanı karşılıksız ve hiçbir şey beklemeden sevmektir. Aşk ve sevgi arasındaki bir fark sevgi için çoğu şeylerden vazgeçilmeyebilir ama aşk için her şeyden vazgeçilir. Çünkü aşk öyle tutkuludur ki aşk dışında hiçbir şeyi göz görmeyebilir.

AŞKIN YARARLI OLDUĞU YERLER

Aşk insan sağlığına zararlı olduğu kadar yarar da sağlayabilir. Zekayı geliştirir ve zihni açar. İnsanı sakinleştirir. Konuşma, hareket ve davranışlarda genellikle olumlu sonuçlara neden olur. Dünyaya daha geniş bir açıyla bakmayı sağlar. İnsanları sevmeyi , sıcakkanlı olmayı sağladığı gibi her olayı daha pazitif bir perspektifle düşünmeye neden olur. Tıbben hastalık ve kanser tedavilerinde mükemmel etkileri vardır. Kanseri yenmeyi sağlar. Bağışıklık sistemini daha da  güçlendirir. Ailede daha mutlu olmayı ve insanların düşüncelerine daha olumlu bakmayı sağlar. Yaşama sevinci ve hayattan zevk almak daha kolay olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir